Přeladění ECU na vyšší výkon

Přeladění ECU na vyšší výkon

Příspěvekod dany v pon 25. zář 2017 10:50:38

Po poměrně dlouhé době se mi podařilo doladit SW na CTR 9G dle svých představ. Cesta to nebyla jednoduchá neboť použitá ECU BOSCH má naprosto jinou architekturu než jednotky KEIHEIN používané Hondou standardně. Nechci tady nijak hanět úpravy jiných firem, ale prohlédl jsem si jich poměrně dost a řekl jsem , že touto cestou nepůjdu. Ano je pravda, že ten “můj” software stejně jako originální občas může hodit nějakou chybu, což se jiným úpravcům pravděpodobně nestane, ale je to právě z důvodu, že já jsem všechny limitery a kontroly jen “posunul” kdežto většina ostatních je vlastně vypne. Proto mi to trvalo tak dlouho doladit SW, najel jsem při tom přes 25tis km, ale nelituji toho, architektura jednotky v CTR 10G je hodně podobná, takže vše využiji tam...

Během vývoje jsem navíc udělal ještě věci, které mě ještě přišli na tomto autě rozumné, takže k čemu jsem se vlastně dopracoval? Že z motoru v sériovém stavu se dá dostat 565Nm a 404HP, ale tohle je samo zhruba maximum bez dalších úprav a není vhodné tuto mapu moc používat, nicméně obrázek si díky tomu udělat můžete. Pokud by člověk použil propustnější výfuk a větší intercooler, tak se výkon může posunout někam ke 430HP, ale věřte mi, že to úplně nutné není, já sám osobně jsem chtěl po svých letech úprav chtěl auto zanechat co možná v nejvíce sériovém stavu. Navíc sériová spojka zvládá optimálně krouťák do těch 550Nm, pokud jsem tedy chtěl zachovat sériovou je ideální kroutící moment omezit kolem 500Nm max., navíc kdo potřebuje závodit kolem 3000rpm že? To je tak pro TDíčkáře mamutí krouťák ve 2500rpm a pak nic...

Dále jsme jsme trošku upravili reakci plynového pedálu v normál módu, to byl také oříšek. Nakonec to je jen lehká úprava, spíš taková optimalizace, protože zvýšení krouťáku společně s agresivnějším nástupem plynu v Normal módu způsobilo dost komplikací v městském provozu, cukání, poposkakování a pár dalších nežádoucích projevů pro běžný či každodenní provoz.

Co se tedy týká SW, chodí nám dokonce přepínání dvou různých map, takže majitel si může vybrat, které dvě mapy a do jakého módu je chce, na výběr je těchto 5 map (kompletní cena za úpravu ECU je 25tis, plus doporučený je nějaký více propustný vzduchový filtr, já používám vložku K&N za 1800,- se kterou všechny grafy i měřené):
“MOD550R” - plná mapa, tedy okolo 550Nm a okolo 400HP ... osobně tuto mapu nedoporučuji, chce to hodně přemýšlet abych autu při něčem nestandardním neublížil, navíc předokola má už s těmi 550Nm přenosu trošku problém, na okresce je to vlastně pomalejší při výjezdu z pomalých zatáček, má to větší turbo díru a turbo jede dost často na plný výkon, dle mě navíc zbytečně. Mám ji uvedenou hlavně proto, že to jde a ne že se mi to líbí.
“MOD530R” – lehce stažená plná mapa pro někoho, kdo by přeci jen chtěl co největší kroutící moment okolo 530Nm, max. výkon se pohybuje někde okolo 385HP dle stavu auta
M530R.jpg

“MOD500R” – ideální mapa pro RACE mód motoru, kroutící moment jsme omezili na 500Nm, 450Nm je k dispozici od necelých 3000rpm a ještě nad 5500rpm, pocitově velmi pěkné a příjemné, max. výkon jsme ponechali okolo 385HP
M500R.jpg

“MOD475R” – slabší varianta pro RACE mód motoru, krouťák je stažený na 475Nm, výkon ponechán okolo 385HP, plnící tlak turba je jen asi o dvě desetiny vyšší něž u série
M475R.jpg

“MOD475N” – ideální mapa do NORMAL módu, krouťák je stažený na 475Nm, výkon okolo 370HP, plnící tlak turba je jen asi o dvě desetiny vyšší něž u série
M475N.jpg

“MOD450N” – základní optimalizovaná mapa do NORMAL módu, kroutící moment stažený na 450Nm, výkon je někde okolo 355HP, tlak turba vlastně téměř sériový
M450N.jpg

Jako ideální se tedy jeví kombinace MOD500R + MOD475N kterou po odzkoušení doporučuji, rozdíl mezi mapami i s ohledem na rozdíl v mapování plynu je super a mě se nejvíc líbí.
M500R-M475N.jpg

Použít se dá i kombinace MOD500R + MOD450N nebo ještě konzervativnější ale stále dobrá MOD475R + MOD450N, tyto tři varianty bych doporučil...
M500R-M450N.jpg

No a nakonec jen pro ilustraci, proč ta mapa nejsilnější není stejně úplně nejlepší. Čím silnější mapa, tedy větší foukání turba, tím větší zahřívání. Pokud jsem auto schválně hodně ohřál, nechal ho 1 minutu, aby se horkým vzduchem zaplnil motorový prostor jako když člověk stojí v koloně či na semaforu, tak kroutící moment sice byl stále velký, ale výkon se z 400HP propadl až nekam na 350HP... Jen pro zajímavost ten graf také přikládám...

FULL přehřáté.jpg

Navíc dle rozdílů v měření čtyř CTR 9G v úplně sériovém stavu vím, že auta většinou mají opravdu max. okolo těch 310HP, kroutící moment je ale vyšší než deklarovaný a to okolo 420Nm, pro ilustraci přikládám ještě graf úplně sériového CTR 9G, které nebylo úplně ideálně vychladlé, řekl bych že takto to vlastně vypadá nejčastěji mapa motoru, když člověk s tím autem jede v létě.
Serie300.jpg

A abych zase nekončil negativně, přikládám graf i sériového CTR 9G když je ideálně vychlazené a tohle z toho sériová mapa dostane například v chladnu po dešti nebo v zimě... Rozdíl v tahu motoru v rozdílném počasí asi pocítil každý majitel přeplňovaného auta...
Serie324.jpg

Všechno jsem na autě vyzkoušel a najezdil s tím tisíce km, protože jsem chtěl mít prostě jistotu, díky tomu mi to trvalo déle a přicházím s tím možná později než jsem chtěl, ale zase mám dobrý pocit z odvedené práce...
Uživatelský avatar
dany
Administrátor
 
Příspěvky: 2458
Registrován: sob 13. pro 2008 20:41:16
Bydliště: Kladno

Re: Přeladění ECU na vyšší výkon

Příspěvekod jarka v úte 26. zář 2017 16:01:55

Good work :twisted: . Dane máš nějaký video z Mostu, případně i s referenčním časem? Je docela hrozný kam se dnešní sériový auta posunuly rychlostí.

PS: můžu mít jen technický dotaz, jaký je důvod že když omezíš dole krouťák tak ti zmizí i výkon na špičce? Tam se někde nastaví tlak na turbu a ten musí být konstantní, nebo jak to je? Asi to bude celý složitější, jen by mě to zajímalo...
jarka
 
Příspěvky: 231
Registrován: pát 04. zář 2009 21:50:11
Bydliště: Liberec

Re: Přeladění ECU na vyšší výkon

Příspěvekod dany v úte 26. zář 2017 19:19:57

to není, že ten výkon zmizí, ale my jsme omezili jak tlak dole a ve středu, tak i o jednu desetinu nahoře, aby to turbo prostě pořád pracovalo s rezervou...

Také další věc je, že to auto má na každý rychlostní stupeň jiný výkon :lol: I takové korekce jsou v jednotce udělané a dokonce i v sérii, my to jen doladili...
Takže na jedničku vlastně ani plný výkon nepouštíme, protože by se to nepřeneslo, na dvojku až zhruba od 4000rpm, na trojku je také lehce potlačen krouťák ve středu, čtyřka jede na plný výkon, pětka je lehounce omezená na úplném konci a šestka nad 6500rpm. Je to pro to, že omezení na malé rychlosti ani nepoznáš, pokud to držíš v otáčkách, ale pokud to spadne, moc zasahovala elektronika i na suchu, takže tím se vlastně optimalizovala trakce...
Ale je to složitější, můžeme si o tom někdy pokecat...
Uživatelský avatar
dany
Administrátor
 
Příspěvky: 2458
Registrován: sob 13. pro 2008 20:41:16
Bydliště: Kladno

Re: Přeladění ECU na vyšší výkon

Příspěvekod jarka v úte 26. zář 2017 20:58:24

Zni to vymakane, mozna az zbytecne moc pro nas staromilce :) . Uz jen jak to popisujes tak tak to vypada ze to musel byt hodne komplexni pristup. A mas uz nejaky referencni cas at se to tady trochu rozviri.
jarka
 
Příspěvky: 231
Registrován: pát 04. zář 2009 21:50:11
Bydliště: Liberec

Re: Přeladění ECU na vyšší výkon

Příspěvekod dany v úte 26. zář 2017 21:01:49

jj, na mě to je taky zbytečně složité, všechno ovlivňuje všechno, proto to prostě dlouho trvá, pokud to chceš udělat pořádně...
Koukal jsem do jiných SW a překvapilo mě, jak se to řeší, prostě se všechna omezení a limitery vypnoun :o , tím pádem nehrozí, že by to spadlo do nouzáku nebo se něco dělo, ale ani když to je vážné... :roll:

Na časy mám své typy :lol:
Dočkej času...
Uživatelský avatar
dany
Administrátor
 
Příspěvky: 2458
Registrován: sob 13. pro 2008 20:41:16
Bydliště: Kladno

Re: Přeladění ECU na vyšší výkon

Příspěvekod TomikTT v ned 29. říj 2017 19:07:41

No ja jen muzu dodat to, ze nechces presedat z danyho tajpara s upravenou ridici jednotkou pak do sveho serioveho, je to hroznej rozdil :twisted:
TomikTT
 
Příspěvky: 62
Registrován: úte 26. lis 2013 10:13:55


Zpět na CTR 9G

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron