vplyv zmeny rozchodu kol na jazdne vlastnosti

vplyv zmeny rozchodu kol na jazdne vlastnosti

Příspěvekod babo v pon 23. úno 2009 20:10:31

No tak uz som to tu trochu raz riesil, ale v podstate sa to skor otocilo na riesenie, ake disky su idealne pre CTR.

Este by som sa chcel pobavit ale aky ma vplyv na jazdne vlastnosti rozsirenie napravy. Teda za okolnosti, ze menime tovarenske nastavenie uz len za cenu podloziek, alebo znizeneho ET (ci srisich diskov). Kamarat mi raz vysvetloval, ze bez zmeny geometrie je vyraznejsie rozsirenie pomerne nebezpecne.

Pozitiva: na pruziny zacne posobit vacsia paka, lepsie sa stalcaju, auto lepsie pruzi
Negatvia: Zmeni sa hodnota geometrie polomer riadenia . ten je u FWD vzdy negativny, stred dotykovej plochy penumatiky sa nachadza od osi riadenia smerom dovnutra . Zvacsenim rozchodu kol sa casto dostane az do kladnej hodnoty a to vraj nie je dobre, zmensi sa stabilita vozdila. A ked je polomer riadenia kladny, sily, co mali povodne posobit stabilizujuco, zacnu posobit naopak a zhorsuju smerovu stabilitu vozidla (tomuto uz ale nerozumiem dostatocne technicky, len reprodukujem) .

Zaver ale bol, ze rozsirenie len za cenu ET prilis nema, lebo ak sa to spravi decentne (5mm-10mm), tak nie je citit rozdiel ziaden, ale geomtria sa uz rozhodi. Pri vyraznejsom sa geometria zmeni vyrazne a to je nezelane, minimalne pre bezne jazdenie. Otazka je na kolko to je teoeria a co hovori prax :lol:
Su samozrejme vynimky, trebars postavenie CTR 7G "do obdlznika" pouzitim v zadu diskov s nizsim pneu - o tom som viackrat pocul od skusenych ludi (ano aj od Danyho), ze to vyrazne ukludni auto...
babo
 
Příspěvky: 566
Registrován: ned 14. pro 2008 21:45:36

Re: vplyv zmeny rozchodu kol na jazdne vlastnosti

Příspěvekod babo v čtv 05. bře 2009 12:22:01

Inak este len ze nastavene geometrie polomer riadenia sa niekedy asi nazyva aj "prima poloha rizeni", ak som spravne pochopil
babo
 
Příspěvky: 566
Registrován: ned 14. pro 2008 21:45:36


Zpět na Podvozek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků